Suché oko (neboli syndrom suchého oka, sicca syndrom, keratoconjunctivits sicca, Sjögrenův syndrom) je dnes nejčastějším problémem v ordinaci očního lékaře. Ve vyspělých zemích jím trpí asi jedna třetina populace. Klinicky se projevuje suchým zánětem oční spojivky i rohovky současně. Často má chronický průběh. Problém spočívá v poruše omývání povrchu oka slzami, což může být způsobeno snížením objemu slz nebo narušením poměru jednotlivých složek slzného filmu. Při neléčení tohoto stavu mohou osycháním povrchu oka vznikat efekty na rohovce. Tento stav může vyústit v pokles průhlednosti rohovky, čímž je výrazně ohrožena kvalita zraku.
Na tomto místě bychom si měli vysvětlit, co je to slzný film, kde slzy vznikají, kam se dostávají z oka a jakou funkci zajišťují. Denně se v lidském oku vytvoří asi 9,5 mikrolitrů slz (při podráždění je to asi 30x více). Slzy tvoří trojvrstevný slzný film (vrstva mukózní, vodná a lipidová-tuková), který má tloušťku asi 10 mikrometrů. Na sekreci jednotlivých vrstev slzného filmu se podílí pohárkové buňky oční spojivky, slzná žláza a žlázky víčkových okrajů. Odvod zajišťují slzné cesty, které začínají slznými body ve vnitřním koutku na víčkách, pokračují slznými kanálky do slzného vaku a nosním slzovodem končí v nose. Mrkáním, jehož frekvence je 1x za 5-10 vteřin, se slzy rovnoměrně rozprostírají na povrchu oka, zajišťují vlhkost, zásobují povrch oka kyslíkem, zajišťují přísun živin. Zároveň vyrovnávají drobné nepravidelnosti povrchu oka, čímž zajišťují optickou hladkost rohovky, která je důležitá pro ostré vidění. Enzymy a protilátky obsažené v slzách eliminují částečky nečistot, bakterie a viry z povrchu oka. Slzy se zároveň podílejí na odplavování odumřelých buněk rohovky.
Z výše uvedených důvodů musí být složení slzného filmu úplné, jinak hrozí nepříjemné pocity. A právě s nimi se pacient dostaví do ordinace očního lékaře.