Chci objednat

Články

GlaucomaPři rozvoji chorobných změn se uplatňuje působení několika faktorů, zejména zvýšený nitrooční tlak a snížený průtok krve okem. Pro léčbu je zcela zásadní včasné odhalení choroby.

Glaukom je nejčastěji způsoben změnami nitroočního tlaku. V ostatních případech může být glaukom způsoben oslabením zrakového nervu. Oční tlak stoupá, pokud tekutina produkovaná v oku nemůže odtékat nebo je-li jí příliš mnoho. Může dojít k poškození, když se tlak uvnitř oka zvyšuje a tlačí na zrakový nerv. Náhlý vysoký tlak může poškodit zrakový nerv ihned. Tato změna tlaku vede ke snížení citlivosti v zorném poli a schopnosti vidět jasně. Změny zeleného zákalu si pacienti často neuvědomují, dokud není dosaženo významné poškození zorného pole jako je trubicovité vidění okem.

 

Jaké jsou nejčastější příčiny chronického glaukomu?

  • Věk - glaukom je častější u starších lidí. Glaukom postihuje 1% lidí ve věku nad 40 a 5% lidí starších než 65 let.
  • Rodinná anamnéza - lidé s blízkými příbuznými, kteří trpí chronický glaukomem mají větší pravděpodobnost rozvoje glaukomu. Měli byste mít pravidelné vyšetření zrakové ostrosti 1x ročně.
  • Race - chronický glaukom je častější u lidí afrického původu, u kterých se může vyvinout dříve a bývá závažnější.
  • Krátkozrakost - lidé s vysokým stupněm myopie (krátkozrakost), jsou náchylnější k rozvoji chronické glaukomu.
  • Diabetes - s cukrovkou se zvyšuje riziko vzniku glaukomu.

 

Co mám dělat?

Glaukom je častější ve věku nad 40 let a obecně se doporučuje návštěva a oční vyšetření nejméně jednou za rok.

 

Lze chronický glaukom léčit?

Zelený zákal se dá léčit, ale musí se na něj přijít včas. Včasná diagnóza je tedy zásadní. Jakékoli degenerativní změny na očním nervu jsou již nevratné.

Oční kapky se používá ke snížení tlaku v oku, snížením tekutiny v oku a otevřením drenážních kanálků, kterými přebytečná tekutina může odtékat.

Některé léčba je zaměřena na zlepšení prokrvení zrakového nervu. Laserové ošetření nebo trabeculectomie, lze použít ke zlepšení odvodnění tekutin z vašeho oka.

 

Co mám dělat?

Kontaktujte lékaře ihned, pokud si myslíte, že máte nějaké útoky. Budete muset jít do nemocnice tak, aby bolest a tlak se zastaví.

 

Jak budu žít s glaukomem?

Včasná diagnóza může zabránit nebo zpomalit další poškození zrakového nervu. Pokud trpíte nějakou ztrátou zraku, existují a máte k dispozici prostředky, které vám pomohou využít váš zbývající zrak v co největším rozsahu.

 

Řízení

Řízení motorových vozidel je možné, jestliže ztráta zorného pole není příliš pokročilá. Speciální test zorného pole může posoudit, zda splňují standardy ministerstva zdravotnictví.

Login

Register

*
*
*
*
*
*

Fields marked with an asterisk (*) are required.

Pro rychlé objednání volejte :

Telephone-icon1

Ordinace Praha - Mazurská

Telefon : +420 233 901 327
Mobil :    +420 739 838 281

 

    Ordinace Hradec Králové

Telefon : +420 495 514 552

Mobil :    +420 732 426 991

 

Ordinace Jaroměř

Telefon : +420 493 036 073

Mobil :    +420 730 151 757

 

Mazurská 484/2, Praha 181 00