Chci objednat

Články

Toto onemocnění má dvě formy. Suchá forma představuje asi 90 % všech případů - při ní se v sítnici hromadí tukové produkty metabolismu a postupně vytrácejí buněčné elementy. Postupně se pocitově objevuje v centru zorného pole nepohybující se „tmavší flek“, který vede k výpadku kritického detailu ve zrakovém vnímání, jež způsobují postupné slepnutí.Vlhká forma, při níž dochází k prosakování krevní plasmy či přímo krve pod sítnici z novotvořených cév a je provázená růstem abnormálních cév v oku, jejich krvácením a následným zjizvením tkání sítnice, které je nejčastěji následováno vnímáním pokřiveného obrazu. Obě formy onemocnění se mohou kombinovat.
Důležitou roli v rehabilitaci zraku mají kompenzační optické a jiné pomůcky.


Toto degenerativní onemocnění mívají častěji ženy než muži. Člověk kvůli němu ztrácí schopnost centrálního vidění - namísto předmětu či člověka, na nějž hledí, vidí tmavou skvrnu. Také může jen obtížně čít, nemůže řídit auto, sledovat televizi nebo rozeznávat lidské tváře.

VPMD sice není vyléčitelná nemoc, některé formy této choroby však lze léčit a jejich postup brzdit. Jakákoliv terapie má ale smysl jen tehdy, pokud pacient přijde v počátečním stadiu nemoci.

Prozatím neexistuje dostupná forma léčby suché formy VPMD. U vlhké formy lze nyní v Čechách využít terapii laserem, jehož působením se uzavřou prosakující krevní cévy a zabrání se jejich růstu. Postižené místo sítnice je však během zákroku zničeno, nemoc se alespoň dále nešíří.

Pro omezený počet pacientů ve vybraných odborných centrech hradí zdravotní pojišťovny modernější tzv. fotodynamickou terapii. Při ní se nejprve pacientovi do žíly vstříkne na světlo reagující barvivo, jež se hromadí v postižené tkáni oka.

V druhé fázi je aktivováno speciálním laserem, který nespálí sítnici a dočasně abnormální cévy uzavře. Tuto terapii je ale obvykle třeba po čase opakovat. Nejnověji se používají léky, které dokážou pozastavit růst abnormálních cév v sítnici.
Tyto léky se aplikují přímo do sklivce oka a blokují růst cév. Jejich nevýhodou je vysoká cena.

Nejlepší prevence VPMD: Jezte dostatek vitaminů, především karotenoidy lutein a zeaxantin, které jsou obsaženy v kadeřavé kapustě, špenátu, zelenám salátu, petrželi nebo ve speciálních vitaminových kapslích. Nekuřte. Chraňte zrak kvalitními slunečními brýlemi. Od 40 let věku si nechávejte očním lékařem pravidelně vyšetřovat oční pozadí.

 

AMSLEROVA MŘÍŽKA

  testuje správnou funkci oka (makuly)

amsler-grid

Návod k použití :

 • Pozorujte mřížku
  - v dobře osvětlené místnosti
  - ze vzdálenosti přibližně 30 cm od očí
  - pokud nosíte brýle na čtení s těmito brýlemi
 • Zakryjte si jedno oko a druhým zaostřete na bod ve středu
  Pokud zjistíte jakékoliv nepravidelnosti, například deformace, nebo přerušení čar, urychleně navštivte svého očního lékaře.
 • Stejným způsobem vyzkoušejte i druhé oko

 

Doporučení jak předcházet degeneraci makuly

 • pokud máte více jak 50 roků, pravidelně navštěvujte svého očního lékaře
 • noste sluneční brýle a chraňte své oči před nadměrným slunečním světlem
 • nekuřte
 • vyvyrujte se nadváhy a hlídejte si krevní tlak, pravidelně cvičte
 • jezte vyváženou a pestrou stravu bohatou na ovoce a zeleninu
 • užívejte speciální výživové doplňky, které obsahují potřebné živiny pro kvalitu zraku

Login

Register

*
*
*
*
*
*

Fields marked with an asterisk (*) are required.

Pro rychlé objednání volejte :

Telephone-icon1

Ordinace Praha - Mazurská

Telefon : +420 233 901 327
Mobil :    +420 739 838 281

 

  Ordinace Hradec Králové

Telefon : +420 495 514 552

Mobil :    +420 732 426 991

 

Ordinace Jaroměř

Telefon : +420 493 036 073

Mobil :    +420 730 151 757

 

Mazurská 484/2, Praha 181 00